Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wakacyjny plener artystyczny

Zakończył się Wakacyjny plener artystyczny – cykl warsztatów dla dzieci, który przez cały miesiąc sierpień miał miejsce na placu przed Limanowskim Domem Kultury.

Zajęcia w ramach Wakacyjnego pleneru artystycznego były okazją do ponownego spotkania dzieci z działaniami warsztatowymi, które od marca tego roku mogły być organizowane w bardzo ograniczonym zakresie. Mimo panującej, trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, podczas sierpniowych spotkań udało się stworzyć grupę kilkudziesięciu dzieci, które nauczyły się wielu nowych rzeczy i poznały różne techniki tworzenia w zakresie szeroko pojętej plastyki.

Tegoroczny cykl warsztatów możemy podzielić tematycznie i według wykorzystywanej techniki. Ważnym elementem była tematyka związana z folklorem. Podczas zajęć z etnodizajnu, prowadzonych przez plastyka LDK Zofię Ślezak, dzieci tworzyły torby bawełniane z motywami folklorystycznymi, na warsztatach z malowania na szkle, pod czujnym okiem Moniki Zielińskiej-Klimczak z ManuCraftura, dowiedziały się co nieco o dawnej plastyce obrzędowej, a podczas zajęć z plecionkarstwa mogły się wczuć w role własnych dziadków i pradziadków ucząc się jak zaplatać proste tacki z wikliny, o czym opowiadali instruktorzy z krakowskiej ŻyWej Pracowni.

Uczestników pleneru, Zofia Ślezak zapoznała również ze sposobami na wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy, które możemy znaleźć w domu do stworzenia czegoś nowego oraz z techniką decoupage, pokazując im jak ozdobić w ten sposób świece. Wspólnie z Moniką Pychyrek z Pracowni Ceramiki Artami warsztatowicze nauczyli się pracować z gliną, a Ewa Stokłosa – malarka i grafik – opowiedziała im o działaniu prasy drukarskiej i sposobach na powielanie obrazów domową metodą.

Podczas sierpniowych zajęć dzieci stworzyły również rzeczy nieco bardziej użytkowe, takie jak mydełka i świece, dowiadując się przy tym wielu ciekawych informacji na temat działania mydła i ognia o czym opowiadała Anna Stach z krakowskich Ciotek Klotek, która zapoznała uczestników warsztatów także z drewnem osikowym, z którego stworzyli oni piękne kwiaty.

Tegoroczne warsztaty nie mogłyby się oczywiście odbyć bez pleneru malarskiego. Plastyk LDK, Zofia Ślezak, pokazała dzieciom na czym polega łączenie kolorów i jak wygląda malowanie prawdziwymi farbami. Podczas tych plenerów, plac przed domem kultury wypełnił się od małych malarzy, którzy stworzyli obrazy odwzorowujące okoliczny pejzaż lub będące wytworem ich wyobraźni.

Wakacyjny plener artystyczny, odbywał się w obowiązującym reżimie sanitarnym i przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa – podczas zajęć dostępne były płyny do dezynfekcji rąk, a stanowiska pracy były oddalone od siebie zgodnie z obowiązującymi normami dotyczącymi zachowania dystansu społecznego.

Za nami miesiąc pełen artystycznych przygód. Dziękujemy instruktorom za ich zaangażowanie i stosowanie się do obowiązujących przepisów związanych z Covid-19. Przede wszystkim dziękujemy jednak dzieciom, które swym talentem, uśmiechem i pracą, sprawiały satysfakcję sobie i nam. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie.

Do zobaczenia!

Galeria zdjęć z poszczególnych zajęć na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gm

Wróć do góry