Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Koncert Muzyki Organowej

Ostatni, z trzech koncertów, „Złote czasy Królestwa Polskiego”, zakończy w najbliższy piątek, 28 sierpnia, XXIII Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Przed publicznością zaprezentuje się warszawski zespół muzyki dawnej Sabionetta pod dyrekcją Agnieszki Obst-Chwały, który zaprezentuje muzykę polską z przełomu XVI i XVII stulecia.

Warszawski zespół muzyki dawnej SABIONETTA działa od 2004 roku i wykonuje muzykę wokalno-instrumentalną średniowiecza i renesansu, koncertując w kraju i za granicą na prestiżowych festiwalach muzyki dawnej, m.in.: Festival de Música Antiga dels Pirineus w Katalonii, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie, Forum Musicum we Wrocławiu, Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwal Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie, Maj z muzyką dawną we Wrocławiu i wielu innych. SABIONETTA prowadzi także audycje edukacyjne, których celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej, tańca i obyczajów. Muzycy zespołu są członkami Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz współzałożycielami działającego przy SPAM Koła Muzyki Dawnej. W październiku 2013 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. Podobieństwo żywota krześcijańskiego. XVI-wieczna muzyka polska, która została nominowana przez Akademię Fonograficzną do nagrody Fryderyk 2014. W 2017 roku SABIONETTA brała udział w cyklu filmowym Historia w ożywionych obrazach Wytworni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. W tym samym roku miał premierę pierwszy sezon polskiego serialu „Korona Królów”, do którego zespół nagrał czternastowieczną muzykę, a obecnie bierze udział w nagraniach muzyki do trzeciego sezonu serialu.

Założycielką i kierowniczką zespołu jest skrzypaczka i fidelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Agnieszka Obst-Chwała. Od 1989 r. związana z Zamojskim Zespołem Muzyki Dawnej Capella all’ Antico. Współpracuje z zespołami: Ars Cantus, Dekameron, La Tempesta, Ars Nova, Il Giardino d’Amore, Il Tempo, Klub św. Ludwika, Alta oraz z zespołami tańca historycznego, a także z grupami folklorystycznymi i folkowymi, m.in. z zespołem Swoją Drogą i ZPiT Zamojszczyzna. Prowadzi kursy, audycje i zajęcia gry na instrumentach dawnych. Jest jednym z założycieli i członkiem zarządu Koła Muzyki Dawnej działającego od 2010 roku przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków w Warszawie.

Podczas piątkowego koncertu usłuszymy utwory skomponowane do słów m.in. Mikołaja Reja czy Jana Kochanowskiego. A w tajniki kolejnych wykonań wprowadzi nas tradycyjnie kierownik artystyczny wydarzenia Ireneusz Wyrwa.

Na to ostatnie już w tym roku spotkanie z muzyką organową i kameralną, zapraszamy zaraz po Mszy św. wieczornej, ok. godz. 18:45.

W związku z obowiązującym stanem epidemii w naszym kraju, podczas koncertu obowiązują ograniczenia z tym związane: nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego (2 m).

XXIII Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje niezmiennie proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wyjaśni meandry wykonywanych utworów.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic.
Koncerty wspierają: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Karczma Matras.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28. Od dwudziestu dwóch lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.

WSTĘP WOLNY!

Wróć do góry