Deklaracja dostępności
O mieście

XIII Spacer Historyczny po Limanowej

Już w najbliższą niedzielę 16 sierpnia odbędzie się XIII Spacer Historyczny po Limanowej. Ostatnie kilka miesięcy to czas epidemii oraz większych lub mniejszych obostrzeń ze względów sanitarnych. W Limanowej jak i na całej Ziemi Limanowskiej od wielu tygodni nie odbywały się i dalej nie odbywają się jak dawniej różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, turystyczne czy sportowe. Zwykle o tej porze w każdy weekend lata mieszkańcy mogli przebierać w wyborze różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych czy turystycznych. Gdyby nietrwająca epidemia także w okresie ostatnich kilku miesięcy prawdopodobnie odbyłyby się już kolejne ze Spacerów Historycznych po Limanowej.

Przerwa w cyklu wędrówek po historii i zakamarkach naszego miasta nie może trwać aż tak długo. Już w najbliższą niedzielę 16 sierpnia 2020 r. odbędzie się XIII Spacer Historyczny po Limanowej. Jego temat to: „Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej”. Spacer rozpocznie się o godzinie 16 00 na stacji kolejowej w Limanowej od strony torów. Stamtąd grupa uczestników podąży ulicami miasta, aby odnaleźć ślady ks. Józefa Jońca jak i ślady jego najbliższej rodzinny. W tym roku w marcu przypadała 120 rocznica urodzin tego Limanowianina. Oczywiście ks. pułkownik Józef Joniec znany jest znacznej części społeczeństwa Limanowszczyzny, jako kapelan SBSK i 3DSK spod Tobruku i Monte Cassino. Jednak podczas spaceru uczestnicy, w kilku miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami z życia ks. Józefa Jońca, dowiedzą się także o znaczącym wkładzie tego człowieka w dzieje naszego miasta jak i regionu. Dodatkową okolicznością do odbycia się teraz właśnie takiego Spaceru Historycznego po Limanowej jest setna rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, w której to młody Józef Joniec wziął czynny udział, jako żołnierz 8 Pułku Ułanów. Jak podkreśla inicjator Spacerów Historycznych po Limanowej – Karol Wojtas – „W naszym mieście zachowało się wiele śladów po ks. Józefie Jońcu. Oprócz miejsc oczywistych takich jak muzea – Parafialne czy Regionalne jest jeszcze wiele innych miejsc, które są nierozerwalnie związane z postacią tego Limanowianina. Niektóre z tych miejsc dla uczestników Spaceru Historycznego będą zaskoczeniem”.

Spacer poprowadzi Karol Wojtas. Przewidywany czas trwania spaceru to około 2,5 godziny. Spacer odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne i epidemiczne. Troszcząc się o zdrowie uczestników, organizatorzy proszą tych, którzy przybędą na wędrówkę o założenie maseczek lub przyłbic, aby wszyscy mogli się czuć bezpiecznie.
XIII Spacer Historyczny po Limanowej

„Śladami ks. pułkownika Józefa Jońca po Limanowej”.

Niedziela 16 sierpnia 2020 r. godz. 16 00

Miejsce zbiórki i start spaceru: Stacja kolejowa w Limanowej od strony torów

Spacer poprowadzi: Karol Wojtas

Zapraszamy wszystkich, których interesuje przeszłość naszego miasta i regionu.

Galeria

Wróć do góry