Deklaracja dostępności
Kultura

Klucz do przeszłości, czyli muzealnicy zapraszają do podróży w czasie

Proszę zamknąć oczy i wyobrazić sobie całkowitą ciszę…ciszę, która zniknęła wraz ze współczesnością. Nie słychać gwaru ulic, hałasu samochodów i szumu komputera, lodówki czy ekspresu do kawy. Zamiast tego przestrzeń wypełnia szelest przewracanych stron w książce, ciche skrobanie pióra na pergaminie oraz delikatne skwierczenie wosku spalającej się świecy. Nierealne?

Muzealnicy mają przyjemność poinformować, że cząstka takiej przeszłości zaistnieje już niedługo w Limanowej w ramach mikro projektu pt. „Limanowa i Kieżmark – magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Związku Euroregion „Tatry”.
Całkiem niedawno Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej nawiązało współpracę z Sosenko Home Decor z Krakowa, mając w pamięci niezwykłe owocną wspólną pracę z Antykwariatem Sosenko kilka lat wcześniej przy projekcie „Świat dawnej apteki na polsko-słowackim pograniczu”.
Odnowienie kontaktu sprawiło, że z niezwykłą uwagą i dbałością o szczegóły wyszukane zostały meble i akcesoria, które staną się częścią dioramy odtwarzającej wnętrze  gabinetu pisarza miejskiego z okresu 2 połowy XVIII wieku. W tym miejscu należy wyrazić słowa uznania dla zaangażowania przy projekcie dla Pani Katarzyny Sosenko, która wyselekcjonowała i skoordynowała pod względem spójności historycznej i scenograficznej eksponaty, które już w tym momencie oficjalnie zaliczają się do zbiorów muzeum.
Na razie, muzealnicy prezentują tylko urzekające detale, które dotąd mogli podziwiać na przykład na szkicach Ernsta Rettelbuscha. Natomiast możliwość podziwiania pełnowymiarowej aranżacji nastąpi w momencie otwarcia nowej wystawy stałej przygotowywanej przy współpracy z Muzeum Kieżmarku. Można chyba jednak zdradzić, że w skład wyposażenia wchodzi m.in. wyszukany i bardzo reprezentacyjny mebel zwany kabinetem w stylu barokowym, służący do przechowywania dokumentów i korespondencji. Poza tym limanowski pisarz miejski zasiądzie do pracy na tapicerowanym krześle o fantazyjnie skręcających się w spirale nogach, przy sekretarzu z XVIII w. z szeregiem szuflad i szufladek. Pomiędzy oprawionymi w skórę starodrukami, będą kryć się niezbędne przybory piśmiennicze (fajansowe i gliniane kałamarze czy podkładka na pióra pokryta laką), nieubłagany czas będzie odmierzać stylizowana klepsydra, natomiast imaginowane światło świec osadzonych na masywnych świecznikach będzie się odbijać w XVIII-wiecznej kryształowej karafce. Muzealnicy mają nadzieję, że ten krótki opis oraz fotografie zaintrygują nie tylko wielbicieli antyków. Zachęcają również do śledzenia informacji na temat powstającej wystawy na stronie i profilu Facebook muzeum.

Tekst i zdjęcia: Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Wróć do góry