Historyczna tablica powróciła na swoje pierwotne miejsce

Dzień 15 sierpnia 2020 r., przejdzie do historii naszego miasta. Świętując 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, po raz ponowny dokonano wmurowania i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Józefowi Piłsudskiemu i bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego, walczącym o Polskę niepodległą w latach 1918-1920.

Tablica upamiętniająca Cud nad Wisłą, ufundowana została przez limanowskich patriotów, w marcu 1931 r. wmurowana na ścianie budynku dawnej Szkoły Powszechnej Męskiej (mieszczącej się właśnie w tym miejscu). Tablicy tej w czasach PRL-u odebrano prawo do bytu poprzez zerwanie i próbę zniszczenia. W 2018 r. została odnaleziona, następnie odrestaurowana. Wróciła właśnie na swoje pierwotne miejsce.

Ceremonii odsłonięcia tablicy dokonali: Ks. Prałat Józef Poręba, Burmistrz Władysław Bieda, Przewodnicząca Rady Miejskiej Jolanta Juszkiewicz, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut.

Słowo historyczne o losach pamiątkowej tablicy wygłosił dr hab. Józef Szymon Wroński, a w części artystycznej zaprezentowała się Jaga Wrońska w patriotyczno-religijnym repertuarze.
Nie zabrakło również orkiestry „Echo Podhala”. Podniosłość uroczystości dodała obecność Związku Strzeleckiego „Strzelec”, członków grupy rekonstrukcyjnej Limanowskiego Stowarzyszenia Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914” oraz pocztów sztandarowych.

Tablica historyczna powróciła na swoje pierwotne miejsce dzięki staraniom ludzi dobrej woli. Są nimi radny Leszek Mordarski, Tomasz Twaróg, Janusz Guzik, Stanisław Ociepka, Marek i Marcin Wojtas – właściciele firmy „Limstal”.