Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Nowe technologie w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje się do otwarcia w nowej lokalizacji przy ul. Bronisława Czecha. Budynek wyposażony jest już w regały i lady. Niebawem dostawa pozostałych mebli. Toczy się procedura odbioru budynku przez właściwe służby. Po zakończeniu odbiorów miasto wystąpi z wnioskiem o decyzję i zgodę na użytkowanie do Powiatowego Nadzoru Budowlanego. Jest duża szansa, że po otrzymaniu decyzji na użytkowanie, obiekt rozpocznie swoją działalność z końcem lipca.

Udostępnianie zbiorów w wolnym dostępie wymusza stosowanie dyskretnych zabezpieczeń w celu ich ochrony. Nowoczesna architektura współczesnych bibliotek, ale też wymagająca stylistyka wnętrz z poprzednich epok wymuszają stosowanie rozwiązań, które wraz z wysoką skutecznością działania doskonale wpisują się w przestrzeń, nie zaburzają jej harmonii, a podkreślają wyjątkowość. Dlatego też w nowej siedzibie limanowskiej biblioteki wprowadza się system zabezpieczeń. Umieszczono anteny antykradzieżowe ARFIDO, wdrażając jednocześnie ochronę księgozbioru w technologii RFID. Przy wejściu bocznym do biblioteki, od strony skateparku zamontowano książkomat i wrzutnię książek.

Książkomat

Książkomat to urządzenie samoobsługowe pozwalające na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy. Czytelnik składa zamówienie na stronie bibliotecznej. Gdy książka jest gotowa do odbioru personel umieszcza ją w książkomacie. Zamówienie jest oznaczane w systemie bibliotecznym jako gotowe do odbioru. System biblioteczny powiadamia czytelnika o możliwości odbioru egzemplarza. Czytelnik identyfikuje się w książkomacie przy pomocy karty bibliotecznej. Książkomat automatycznie otwiera schowek z zamówioną książką, którą czytelnik odbiera. Do otwarcia skrytki wymagana jest karta biblioteczna. Urządzenie wyposażone jest w zamykane schowki, ekran dotykowy oraz czytnik kart bibliotecznych.

Wrzutnia RFID

W tych bibliotekach, w których ze względu na sprawne ich funkcjonowanie czas przeznaczony na przyjmowanie zwrotów musi być znacznie ograniczony, znajduje zastosowanie wrzutnia RFID. Poprawnie zidentyfikowane pozycje są przyjmowane a informacja o nich przesyłana do systemu bibliotecznego. Urządzenie umożliwia przyjmowanie książek o każdej porze, również poza godzinami pracy biblioteki. Rozpoznaje zwracane pozycje na podstawie danych zapisanych w etykiecie bibliotecznej RFiD wklejonej w książkę i po identyfikacji użytkownika umożliwia przesyłanie tych informacji do systemu bibliotecznego. Aktualizacja informacji na koncie użytkownika przebiega bezzwłocznie. Zwracane pozycje są umieszczane bezpośrednio w wózku z opadającym dnem.

Etykiety biblioteczne RFID

Wszystkie zasoby biblioteczne oklejane są obecnie etykietami bibliotecznymi RFID , by były chronione przez anteny antykradzieżowe, umiejscowione w okolicach wejścia / wyjścia. Urządzenia te wykrywają próby nieuprawnionego wyniesienia zabezpieczonych książek i w przypadku wykrycia takiej próby, informują ochronę poprzez sygnał akustyczny i świetlny. Anteny antykradzieżowe ARFIDO wyróżnia wysoka skuteczność działania uzyskana dzięki zaawansowanej elektronice cyfrowej. Szeroki rozstaw anten zapewnia czytelnikom swobodę poruszania się w obu kierunkach. Anteny stanowią również dyskretny element prewencyjny, sygnalizując potencjalnym złodziejom o podjętych środkach zapobiegawczych.

Galeria

Wróć do góry