System inteligentnego parkowania w Limanowej. Aplikacja już uruchomiona!

System wyszukiwania wolnych miejsc parkingowych został już uruchomiony w Limanowej! Kierowcy mogą pobrać aplikację Sparkee, która pomoże im szybko zaparkować na terenie miasta.

Ale od początku…

Projekt, usprawniający wyszukiwanie miejsc parkingowych, zrealizowano w ramach wsparcia z programu UE „Inteligentny Rozwój 2014 – 2020”. Jego cele to skrócenie czasu, jaki zajmuje zaparkowanie, a przez to – zmniejszenie ruchu na drogach oraz zwiększenie bezpieczeństwa. Aplikacja Sparkee (www.sparkee.app) nie tylko wyszukuje dla kierowców wolne miejsca, ale także dostarcza im informacji o parkingach (np. opłatach i godzinach otwarcia). Właściciele parkingów z kolei dzięki systemowi mogą przyciągnąć klientów czy monitorować naruszenia. System od kilku tygodni był testowany w Limanowej. Obecnie udostępniamy aplikację użytkownikom. System w tej chwili obejmuje min parkingi przy:

• ulicy Rynek,
• Ulicy Kowalskiego
• przy Starostwie Powiatowym.

Planujemy jednak stałe zwiększanie liczby monitorowanych parkingów.

Aplikacja wyszukująca miejsca parkingowe

Obecnie wkraczamy w kolejny etap uruchamiania systemu: kierowcy z Limanowej mogą pobrać aplikację, która wyszuka wolne miejsce parkingowe oraz wskaże im najwygodniejszy dojazd.

Dla wygody użytkowników opracowano kilka scenariuszy odnajdywania miejsca parkingowego.

Wyszukiwanie miejsca parkingowego za pomocą wyszukiwarki
• Użytkownik wpisuje lokalizację, w której chce sprawdzić dostępność miejsc parkingowych np. Limanowa, Rynek.
• Aplikacja wyświetli listę parkingów w okolicy Rynku.
• Dodatkowo można regulować promień wyszukiwania za pomocą dedykowanego filtra. Zwiększenie promienia spowoduje wyszukiwanie miejsca parkingowego na większym obszarze.

Ręczne wyszukiwanie miejsca na mapie
• Aplikacja pozwala na ręczne wyszukanie miejsca. Wystarczy odszukać parking, przesuwając mapę.
• Miejsca parkingowe oznaczone są specjalnymi ikonami, na których widoczna jest liczba wolnych miejsc parkingowych.

Powyższe metody są dobrym rozwiązanie, gdy kierowca chce zaparkować na konkretnym parkingu, wcześniej zorientować się, jakie parkingi są w pobliżu miejsca docelowego albo przed wyjazdem sprawdzić, czy uda się mu zaparkować, czy też lepiej przejść piechotą.

Przydatnym rozwiązaniem jest statystyka zajętości miejsc parkingowych. Na podstawie historycznych danych można sprawdzić, jakie są szanse na znalezienie wolnego miejsca parkingowego w danym dniu tygodnia w określonym przedziale godzinowym.

Automatyczne wyszukiwanie miejsca w pobliżu
W tym przypadku aplikacja działa w następujący sposób:
• Użytkownik wybiera przycisk „parkuj teraz”
• Aplikacja określa jego położenie i wyszukuje najbliższe parkingi
• Użytkownik wybiera miejsce, a aplikacja wskazuje, w jaki sposób do niego wygodnie dojechać.
Skorzystanie z tej opcji to dobre rozwiązanie w sytuacjach, w których kierowca dociera do celu i ma problem z wypatrzeniem wolnego miejsca parkingowego.

Szybkie parkowanie ze Sparkee!

Masz dość problemów z parkowaniem? Pobierz i przetestuj Sparkee! Naszą aplikację można ściągnąć pod tymi linkami:
• Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.park2place&hl=pl
• IOS: https://apps.apple.com/pl/app/sparkee/id1453858210

Zachęcamy również do dzielenia się z nami uwagami na temat Sparkee. Swoje spostrzeżenia możecie wysyłać na adres mail biuro@sparkee.app

Agencja interaktywna Intellect