Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Fotoreportaż z Limanowej z refleksją w tle

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza 13 marca 2020 (piątek) o godz. 17.00 na wernisaż zatytułowany „Pójdźcie do mnie wszyscy” – Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w obiektywie Jana Dutki. Nowa odsłona tego szczególnego miejsca w Limanowej, widzianego w obiektywie aparatu fotograficznego, będzie zapraszać widzów w podróż po rzeczach najbliższych.


Limanowski fotograf z wyczuciem artyzmu chwili, przyjmuje tym razem role fotoreportera rejestrującego życie wokół niego. Jak nikt inny, potrafi dostrzec sedno rzeczy i w serii fotografii prezentuje istotę życia toczącego się wokół Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej i wizerunku Limanowskiej Pani od kilkudziesięciu lat. Wezwanie, które stanowi pierwszy człon tytułu przygotowywanej wystawy, stanowi swoistą klamrę pomiędzy miejscem i ludźmi. Dlatego organizatorzy wernisażu, zdecydowali się również wyeksponować poza walorami fotoreporterskimi i artystycznymi również refleksje, właśnie na temat budowania tożsamości regionalnej.

Przyglądając się tym pracom fotograficznym przychodzi na myśl proste, wręcz lakoniczne pytanie z powieści Wiesława Myśliwskiego: „Pana może nawiedza czasem taka niepewność, czy pan to pan? Mnie przez całe życie nawiedzała” . Ale nie tylko bohatera literackiego nawiedzają pytania o istotę samego siebie. Każdy w bardziej lub w mniej uświadomiony sposób zadaje sobie pytanie kim jest. A może trzeba zacząć od spokojnej obserwacji otoczenia wokoło, od refleksji nad dniem codziennym, mijanymi ludźmi, odwiedzanymi budynkami i miejscami – bo przecież „Środowisko każdej istoty jest kluczem do jej tożsamości” [Atlas Chmur Davida Mitchella]. Miedzy innymi o tym opowiada przygotowywana wystawa – jak forma architektoniczna i dzieło sztuki stają się znakiem rozpoznawczym, symbolem i drogowskazem w świadomości lokalnej społeczności.

Refleksji nad budowaniem tożsamości regionalnej, będzie towarzyszyć w następnej części spotkania, spektakl słowno – muzyczny w wykonaniu Uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. G. Bacewicz w Limanowej oraz Limanowskiej Sceny Artystycznej. W repertuarze muzycznym zaproszonych artystów zaplanowane są występy: Aleksandry Furtak  (wiolonczela), która zagra kompozycję Wojciecha Kilara ,, Wokaliza”, Wiktorii Jakieła (skrzypce), która zaprezentuje utwór Jules’a Masseneta ,, Medytacja”  oraz muzycznego duetu Adrianny i Piotra Wrona, prezentujących dzieło Desplat Alexander – ,,Dotknij Tęczy”. Z kolei utwory poetyckie „Modlitwa” Mieczysława Romanowskiego oraz „Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu” i fragment poematu „Beniowski” Juliusza Słowackiego, zaprezentują dla publiczności Wioletta Kurek oraz Marcin Król z Limanowskiej Sceny Artystycznej.

Organizatorzy mają nadzieję, że fotografie Jana Dutki, muzyka na żywo oraz poezja romantyzmu pozwolą wykreować interesujące wydarzenie artystyczne, które znajdzie uznanie w kręgu zarówno miłośników sztuki, ale też wszystkich tych którzy od czasu do czasu zatrzymują się pośrodku pędzącego świata z pytaniem „Kim jesteśmy?”.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na wernisaż 13 marca o godz. 17.00 w siedzibie muzeum w Dworze Marsów przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej. Wstęp wolny.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Galeria

Wróć do góry