Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Wakacyjne warsztaty kaligraficzne

Galeria

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zakończyło cykl czterech wakacyjnych spotkań kaligraficzno-iluminatorskich, z XVI-wiecznym iluminowanym modlitewnikiem w tle.

Ograniczenia sanitarne z jednej strony utrudniały pracę, jednak być może sprzyjały większemu skupieniu i wyciszeniu (grupa 6-osobowa, indywidualne stoliki, indywidualne narzędzia pracy), a to w pracy skryby jest niezwykle ważne.

Część kaligraficzna polegała na studiowaniu budowy liter bastardy gotyckiej oraz ćwiczeniach wykonywanych stalówką lub gęsim piórem. Wzorniki małych i wielkich liter zostały opracowane na podstawie rękopisów książąt Burgundii z XV i XVI wieku. Poznawanie tego charakterystycznego pisma – łączącego kaligraficzną, monumentalną teksturę z jej formą kursywną, służącą do szybszego pisania – inspirowało do wykonania pracy plastycznej z wykorzystaniem modernistycznej formy takiej litery.

Część iluminatorska, czyli „Kwiatek z Modlitewnika”, to inspiracje motywami kwiatów, owoców i owadów, realistycznie przedstawionych na iluminowanych kartach jednego z najpiękniejszych rękopisów – Godzinek Anny Bretońskiej,( królowej Francji) ze zbiorów Francuskiej Biblioteki Narodowej (Ms lat. 9474). Rękopis, o wym. 305x200mm, wykonany w l. 1503-1508, przez iluminatora Jeana Bourdichona, zawiera m.in. kalendarz, godzinki oraz 337 wizerunków roślin, owadów i ssaków. Podglądanie tego wyjątkowego herbarium (w wersji cyfrowej) oraz nauka jednej z technik złocenia, pozwoliły na zapoznanie się z warsztatem średniowiecznego iluminatora i stworzenie własnego miniaturowego dziełka.

Serdeczne gratulacje dla uczestników, szczególnie tych najmłodszych! Mamy nadzieję, że przekazane wiadomości i praktyczna realizacja są przyczynkiem do rozmiłowania się w dziedzinach związanych z historią pisma i historią książki.

A jeśli ktoś jeszcze chciałby dowiedzieć się co znaczy motto: pchnąć w tę łódź jeża lub ośm skrzyń fig …. może zapisać się na warsztaty kaligrafii w dogodnym dla siebie terminie. Informacje w biurze Muzeum lub pod nr tel. 18 3372 042.

Wróć do góry