Deklaracja dostępności
Dla mieszkańców

Koncert kolęd „Hej kolęda!”

W niedzielę, 19 stycznia, w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbył się kolejny koncert kolęd i pastorałek „Hej kolęda!”. W pięknych wnętrzach limanowskiej świątyni zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy i góralskie pastorałki, które wykonali Hanka Rybka z zespołem oraz Dziecięca Grupa Zespołu Regionalnego „Limanowianie”.


Koncert kolęd „Hej Kolęda!” to wydarzenie organizowane przez Limanowski Dom Kultury, ukazujące bogactwo polskiej tradycji kolędowania. Co roku na nowo odkrywamy piękno utworów bożonarodzeniowych, w różnym wydaniu: od ludowych pastorałek po wykonania klasyczne i współczesne.

W pierwszej części niedzielnego koncertu usłyszeliśmy kolędy i pastorałki w wykonaniu grupy dziecięcej Zespołu Regionalnego „Limanowianie”. Grupa powstała w 2016 roku i pod czujnym okiem pani Iwony Gawlak poznaje tradycje i zwyczaje regionu Lachów Limanowskich. Dla młodych artystów był to występ szczególny – repertuar oraz aranżacje utworów były przygotowane przez Hankę Rybkę, która podkreśliła, że „to dla dzieci należą się największe brawa i wyrazy uznania za ich trud w przygotowanie się do występu”.

Dalsza część koncertu należała już do artystki z Podhala. Hanka Rybka wprowadziła nas w świat tradycyjnych góralskich pastorałek. Nie zabrakło życzeń (tradycyjne podłazy) oraz anegdot na temat obchodzenia świąt. Program koncertu oparty był przede wszystkim na płycie, zatytułowanej „Gwiozdkowo Opowiastka”, którą nowatorsko zaaranżował Karim Martusewicz (basista zespołu VOO VOO). W nowoczesnych aranżacjach usłyszeliśmy m.in. utwór „Mizerna cicha” oraz „Skocwa do Betlejem”.

Na koniec nie zabrakło wspólnego kolędowania. Hanka Rybka zaprosiła do występu ponownie dzieci z grupy dziecięcej Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, a także dorosły Zespół Regionalny „Limanowianie”, Zespół Regionalny „Mogilanie” oraz Zespół Regionalny „Sami Swoi” – laureatów Nagrody im. Władysława Orkana. Razem z tłumnie zgromadzoną publicznością artyści zaśpiewali „Malućki, Malućki” oraz „Jezusa Narodzonego”.

Koncert poprzedziło wręczenie Nagrody Województwa Małopolskiego im. Władysława Orkana. Lista laureatów oraz relacja z rozdania znajduje się na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/nwm/2084/limanowianie-z-nagroda-im-wladyslawa-orkana-

Limanowski Dom Kultury pragnie szczególnie podziękować:

• proboszczowi parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, ks. Prałatowi dr Wiesławowi Piotrowskiemu za użyczenie miejsca do organizacji wydarzenia, życzliwość,  a także za słowo wstępne wygłoszone na początku koncertu,
• Iwonie Gawlak – choreograf Zespołu Regionalnego „Limanowianie” oraz rodzicom – za przygotowanie najmłodszych uczestników koncertu do występu,
• Hance Rybce i członkom jej zespołu: Ryszardowi Czechowi, Pawłowi Trebuni-Tutce i Andrzejowi Jarząbkowi – za życzliwość oraz koncert pełen humoru i wzruszeń, pokazujący piękno polskiej kultury.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z niedzielnego koncertu:
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/320/koncert-koled-i-pastoralek-hej-koleda-

Więcej na temat wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Limanowski Dom Kultury na www.ldk.limanowa.pl.


Limanowski Dom Kultury

Galeria

Wróć do góry