Deklaracja dostępności
Bez kategorii

Sto lat temu miala miejsce Bitwa pod Limanową!

Rekonstrukcja bitwy, międzynarodowa konferencja naukowa, wystawy, koncert orkiestr – to tylko niektóre z punktów programu obchodów setnej rocznicy Bitwy Limanowskiej, które zaplanowano od 11 – 14 grudnia br. Zapraszamy do udziału w uroczystościach.

PREZENTACJA – REKLAMA OBCHODÓW 100-LECIA BITWY POD LIMANOWĄ

 BLISKIE SPOTKANIE Z HISTORIĄ

W grudniu br. przypada setna rocznica bitwy pod Limanową jaką armia austro-węgierska oraz Legiony pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyły z wojskami rosyjskimi.
W Limanowej w dniach 11-14 grudnia br. odbędą się uroczystości poświęcone wydarzeniom sprzed 100 lat, w których weźmie udział m.in. liczna delegacja z Węgier.

PROGRAM JUBILEUSZU
100-LECIA BITWY POD LIMANOWĄ


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA
pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – Bitwa Limanowska 1914”
11-12 grudnia 2014r. /czwartek, piątek/
Limanowski Dom Kultury

11 i 12 grudnia br. w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Wielka Wojna w Małopolsce – Bitwa Limanowska 1914” realizowana przez Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego w ramach projektu naukowo-edukacyjnego „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość” pod honorowym  patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego oraz prof. dr hab. Jana Szymczaka Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Naukowy patronat nad konferencją objął Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


Wykład inaugurujący wygłosi dr hab. Michał Baczkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja będzie składała się z siedmiu paneli, w których będziemy mogli wysłuchać wykładów poświęconych I wojnie światowej na terenie Małopolski, czyli dawnej Galicji. Gościć w Limanowej będziemy około 20 prelegentów, m.in.  prof. dr hab. Michała Baczkowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. Józefa Szymona Wrońskiego z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. dr hab. Waldemara Potkańskiego ze Szczecińskiej Szkoły Wyższej Collegium Balticum w Szczecinie oraz  przedstawicieli  Wojskowego Instytutu Historycznego i Muzeum w Budapeszcie – wykład w języku angielskim.


Wykłady będą połączone z prezentacjami multimedialnymi – zawierającymi archiwalne zdjęcia z czasów I Wojny Światowej. Dodatkowym elementem konferencji, przygotowanym specjalnie dla młodzieży szkolnej, jest pokaz polskich filmów fabularnych, dotyczących tematyki I Wojny Światowej: czwartek – „Dodek na Froncie”, reż. Michał Waszyński, 1936; piątek – „Lekcja martwego języka”, reż. Janusz Majewski, 1979.


Na zakończenie konferencji w dniu 12 grudnia o godz. 16.00 odbędzie się otwarcie wystawy czasowej „Węgierscy żołnierze na Wschodnim Froncie 1914 – 1916″ przygotowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojen Ministerstwa Obrony Węgier w Budapeszcie.
Zapraszamy do Limanowskiego Domu Kultury.

KONKURS PLASTYCZNY I RECYTATORSKI
„…jeno się ostały żołnierskie mogiły”
12-13 grudnia 2014r. /piątek, sobota/
Miejska Biblioteka Publiczna


W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej 12 grudnia o godz. 10.00 odbędzie się podsumowanie konkursów plastycznego i recytatorskiego pt: „…jeno się ostały żołnierskie mogiły”, których celem było upamiętnienie i uczczenie setnej rocznicy Bitwy pod Limanową. W obu wspomnianych przedsięwzięciach wzięło udział 21 recytatorów i nadesłano 269 prac plastycznych, w tym dwie prace z Węgier, które otrzymały wyróżnienie.


Nagrodzone  i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki działającej przy limanowskiej bibliotece, której otwarcie nastąpi 13 grudnia o godz. 16.30. Zapraszamy.


WYSTAWY HISTORYCZNE

12 grudnia 2014r. /piątek/
Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej


12 grudnia br. zapraszamy do limanowskiego muzeum, gdzie o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy historycznej „Wielka Wojna w Małopolsce – bitwy, ludzie, miejsca” oraz wernisaż wystawy fotografii artystycznej Michała Piotrowskiego „RETROSPEKCJA”. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej.OBOZOWISKO WOJSKOWE
13 grudnia 2014r. /sobota/
Limanowski RynekW sobotę będzie miał miejsce „KONTREDANS” PRZED BITWĄ. Rankiem o godz. 7.00 z limanowskiego rynku nastąpi wystrzał artyleryjski zapowiadający wspomnienie Bitwy pod Limanową. O godz. 10.00 odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica na domu dr Kazimierza Mieroszewskiego, gdzie w grudniu 1914 r. nocował Józef Piłsudski. Następnie grupy rekonstrukcyjne zaprezentują się w defiladzie i rozbiją Obóz Wojskowy na limanowskim rynku.  Klimat żołnierskiej tułaczki armii: austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, odtworzony zostanie przez grupy rekonstrukcji historycznej. Będzie można  zobaczyć węgierskich huzarów na koniach w pełnym rynsztunku bojowym, inscenizację wjazdu Komendanta  Józefa  Piłsudskiego do Limanowej czy epizod z życia frontowego komendanta – golenie brody Józefa Piłsudskiego, który podobno przebywając w Limanowej zgolił brodę u fryzjera Węgrzynka.
Ciekawą atrakcją będzie również możliwość zobaczenia repliki myśliwca Nieuport 11 – samolotu z okresu Wielkiej Wojny oraz wojskowej sztuki militarnej z czasów I Wojny Światowej.

Spotkanie na limanowskim rynku umili nam koncert Centralnej Orkiestry Wojska Węgierskiego z Budapesztu oraz Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, a także poczęstunek przygotowany z tej okazji, tj. dla wszystkich smaczne potrawy wojskowe i regionalne.

 

KONCERT DWÓCH ORKIESTR
13 grudnia 2014r. /sobota/
Limanowski Dom KulturyWieczorem 13 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy do wysłuchania koncertu w wykonaniu Centralnej Orkiestry Wojska Węgierskiego z Budapesztu oraz Orkiestry Wojskowej z Krakowa, który będzie miał miejsce w Limanowskim Domu Kultury.
 


BITWA NA JABŁOŃCU
14 grudnia 2014r. /niedziela/MSZA ŚWIĘTA – Bazylika w Limanowej
Uroczystości niedzielne rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą Świętą w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej.

NAUKA HISTORII W TERENIE – Wzgórze Jabłoniec
Zapraszamy wszystkich na Wzgórze Jabłoniec, gdzie 14 grudnia br. o godzinie 11.00 będzie miało miejsce przedstawienie historyczne i rekonstrukcja bitwy. Weźmie w niej udział ok. 70 rekonstruktorów w mundurach legionowych i carskich. Widzowie będą mogli  zobaczyć w jaki sposób doszło pod Limanową do pokonania armii rosyjskiej przez węgierskich huzarów, wspartych przez żołnierzy austro-węgierskich, niemieckich i polskich legionistów. Nie zabraknie huku moździerzy, karabinów maszynowych, walki na bagnety oraz bogatych efektów pirotechnicznych.  Odpowiednią oprawę rekonstrukcji zapewni narracja lektora  prof. dr hab. Andrzeja Olejki.  Ważną częścią przedstawienia będzie  inscenizacja śmierci płk Othmara Muhra, który dowodził oddziałami austro-węgierskimi.
Zapraszamy na rekonstrukcję szczególnie rodziny z dziećmi oraz młodzież, aby młode pokolenie poznawało historię regionu w sposób, który przemawia do wyobraźni.

UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE – Wzgórze Jabłoniec
W samo południe na Cmentarzu Jabłonieckim odbędą się uroczystości religijne przy współudziale Kompanii Honorowych Wojska Polskiego i Węgierskiego z udziałem Ministrów Obrony Narodowej Polski i Węgier oraz Biskupa Polowego Wojska Węgierskiego i Biskupa Diecezji Tarnowskiej. Zostaną wciągnięte flagi na maszt, odegrane hymny państwowe, odczytany apel poległych, oddana zostanie salwa honorowa oraz złożone kwiaty i zapalone znicze na żołnierskich mogiłach.

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

„Wielka Wojna w Małopolsce – bitwa limanowska 1914”

PROGRAM:

Więcej o Jubileuszu 100-lecia Bitwy pod Limanową

 

INTERIA  o Bitwie Limanowskiej

Na stronach czołowego polskiego portalu internetowego INTERIA.pl w serwisie historycznym ukazały się artykuły dotyczące Limanowej. Zachęcamy do zapoznania się z nimi.

Bitwa pod Limanową. „Węgierskie Monte Cassino” – 2 grudnia 2014 r. , czytaj więcej …

Jak Piłsudski z legionistami „tańczył” pod Limanową – 19 listopada 2014r., czytaj więcej …

Obchody 100. rocznicy Bitwy Limanowskiej  – 2 grudnia 2014r. , czytaj więcej….

 

/kliknij, aby pobrać pdf/

Galeria

Wróć do góry