Deklaracja dostępności
Bez kategorii

Uroczystości jubileuszowe 100-lecia Bitwy pod Limanową

W sobotę 13 grudnia 2014 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe 100-lecia Bitwy pod Limanową.

13 grudnia miał miejsce „KONTREDANS” PRZED BITWĄ. Rankiem o godz. 7.00 z limanowskiego rynku nastąpił wystrzał artyleryjski zapowiadający wspomnienie Bitwy pod Limanową. O godz. 10.00 odsłonięta została pamiątkowa tablica na domu dr Kazimierza Mieroszewskiego, gdzie w grudniu 1914 r. nocował Józef Piłsudski. Następnie grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały się w defiladzie i rozbiły Obóz Wojskowy na limanowskim rynku.

Klimat żołnierskiej tułaczki armii: austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, odtworzony został przez grupy rekonstrukcji historycznej. Można  było zobaczyć węgierskich huzarów na koniach w pełnym rynsztunku bojowym, inscenizację wjazdu Komendanta  Józefa  Piłsudskiego do Limanowej czy epizod z życia frontowego komendanta – golenie brody Józefa Piłsudskiego, który podobno przebywając w Limanowej zgolił brodę u fryzjera Węgrzynka.
Atrakcją była również replika myśliwca Nieuport 11 – samolotu z okresu Wielkiej Wojny oraz pokaz wojskowej sztuki militarnej z czasów I Wojny Światowej.

Wróć do góry